12/08/2009

מפגש מרגש ומרתק בין ניצול השואה, אליהו הרמן, שתיעד את סיפורו לפני כעשר שנים בגנזך קידוש השם, לבין קצין אמריקאי, ר' מאיר ברינבוים, שהיה ממשחררי המחנות בסיום המלחמה
שמע ביער (הגדל)

אליהו הרמן - נער צעיר במחנה הריכוז גונסקירכן המסונף למחנה מאוטהוזן, נוכח לראות בשבת בבוקר פרשת חוקת תש"ה כי הגרמנים נסים מן המחנה. הוא התרומם מעל משכבו עם החפץ היחיד שהיה ברשותו - זוג תפילין.

יחד עם שניים מחבריו, שחשו בשקט המאיים, ניסו לעזוב את המחנה, כאשר הגיעו אל השער המרכזי של המחנה ראו סמרטוט לבן מתנוסס מעליו והיה זה סימן ברור שחיילי בעלות הברית באזור.

אליהו יצא מן המחנה בבגדי האסיר המרופטים שעליו, ותוך כדי מנוסתו הבחין בצדי הדרך במדים מפוארים ועטויי דרגות של קצין נאצי, הוא לבש אותם ויצא אל היער. עוד השלושה מתקדמים בין עצי היער ולפתע נשמע זמזום של מנוע רכב מתקרב, ומולם נעצר ג'יפ סיור הנושא את דגל ארה"ב. שני חיילים ומפקד קפצו ממנו, ובראותם מולם אדם הלבוש במדים נאציים הורו לו ולחבריו להרים ידיים. הללו ניסו להסביר שהם אסירים יהודיים הנמלטים אל השחרור, אך המדים סתרו את הצהרתם. לפתע הבחין המפקד האמריקאי בדבר מה בולט מכיסו של "הנאצי", הוא חשד שזה רימון והורה לו לרוקן את כיסיו. הנער אליהו הרמן הוציא מן הכיס נרתיק קטיפה ורוד ובתוכו זוג תפילין. "יהודי?" התרגש המפקד האמריקאי, "יודע להתפלל?" - "שמע ישראל". המפקד - שהיה יהודי, זכר כמה מושגי יסוד מהבית, והוא חיבק את אליהו לתדהמת שני פקודיו שלא הבינו מדוע הוא חש חיבה לקצין "נאצי" בורח...

סיפור חייו ונס הצלתו של ר' אליהו הרמן תועד בסרט שהופק ע"י מכללה ירושלים בשיתוף עם גנזך קידוש השם בשם: "שומרים על קשר".

בעקבות פרסום סיפור זה בעיתון "בקהילה" נערכה פגישה מרגשת ומיוחדת לאחר 65 שנה בין אליהו הרמן, המתגורר בירושלים, לבין ר' מאיר ברינבוים, המפקד האמריקאי.

צוות הגנזך שהיה עד לסגירת מעגל לאחר שנים רבות צילם ותיעד את הפגישה המרגשת.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד